Český optický klastr se společně s s Ústavem fyzikálního inženýrství Vysokého učení technického v Brně (dále jen VUT) podílel na organizaci již v pořadí druhého Dne optiky 2025. Akce pořádaná na Fakultě strojního inženýrství přilákala téměř 150 studentů, výzkumníků i zástupců byznysu, kteří se přišli podívat i sami představit, jak světlo ovlivňuje technologie, vědu i každodenní život.
Program nabídl prezentaci předních firem, mezi nimiž nechyběly členové klastru VALEO Autoklimatizace k.s., Forvia Hella, Carl Zeiss spol. s r. o., Meopta s. r. o., Telight Holding s. r. o., Narran s. r. o., Liss a. s. či společnost ROBE Lighting s. r. o. Přednášky i praktické ukázky na firemních stáncích přiblížily, jak optika nachází uplatnění v automobilovém průmyslu, laserových technologiích i mikroskopii. O lehčí a zábavnější pohled na světlo se postaralo Úžasné divadlo fyziky (ÚDIF), které svým vystoupením dokázalo, že fyzika může být nejen poučná, ale i zábavná.
Součástí programu byly také inspirativní příběhy absolventů VUT, kteří dnes působí například v Ústavu přístrojové techniky AV ČR, firmách Lightigo nebo Thermo Fisher Scientific. Jejich úspěchy jsou důkazem toho, že česká optika a fotonika mají co nabídnout – doma i ve světě. Prostřednictvím akcí, jako je Den optiky, se Český optický klastr aktivně podílí na popularizaci oboru a motivuje novou generaci odborníků, kteří budou dál posouvat hranice moderních technologií.
Fotografie z akce naleznete zde: FSI – ÚFI – Den optiky | Zonerama.com
Prezentace z akce: Prezentace
