Fyzikální ústav AV ČR – Centrum ELI Beamlines

Sídlo: Na Slovance 1999/2, 182 21 Praha 8

Kontakt:  www.eli-beams.eu 

Rok založení: 1954

Počet zaměstnanců: 1200

Centrum ELI Beamlines je součástí projektu ELI (Extreme Light Infrastructure), nové výzkumné infrastruktury panevropského významu, a součástí plánu Evropské ho strategického fóra pro výzkumné infrastruktury (ESFRI).

Výzkumná infrastruktura projektu ELI zahrnuje několik pracovišť a doplňkových zařízení umístěných na území České republiky, Maďarska a Rumunska. Zabývají se zkoumáním interakce světla s hmotou při nejvyšších intenzitách a nejkratších časových rozpětích.

Laserové centrum v Dolních Břežanech se uživatelským experimentům zpřístupnilo v roce 2018. Centrum ELI Beamlines se nachází v Dolních Břežanech ve Středočeském kraji, nedaleko hlavního města Prahy. Přípravu a realizaci centra má na starosti Fyzikální ústav Akademie věd ČR.

Centrum ELI Beamlines si klade za cíl dlouhodobě provozovat nejintenzivnější laserový systém na světě. Díky ultravysokým výkonům 10 PW (petawatt) a soustředěným intenzitám až 1024 W/cm čtvereční nabízíme našim uživatelům jedinečný zdroj záření a paprsků částic. Tyto tzv. beamlines umožňují průkopnický výzkum nejen v oblasti fyziky a vědy o materiálech, ale také v biomedicíně a laboratorní astrofyzice a mnoha dalších oborech.