Vysoké učení technické v Brně

Sídlo: Antonínská 548/1, 601 90 Brno

Kontakt: www.vutbr.cz

Rok založení: 1899

Počet zaměstnanců: 3776

Vysoké učení technické v Brně je nejstarší českou vysokou školou v Brně, a v současnosti počtem studentů i největší technickou univerzitou v republice. Má v současné době 8 fakult (stavební, strojního inženýrství, elektrotechniky a komunikačních technologií, podnikatelská, informačních technologií, chemická, architektury a výtvarných umění). Celkem zde studuje více než 19 tisíc studentů.

Studium v oblasti optiky je na VUT zajišťováno studijními programy Přesná mechanika a optika (optický design, principy a stavba optických přístrojů, mikro a nanomechanické systémy, biofotonika, laserová spektroskopie, aplikace), a Fyzikální inženýrství a nanotechnologie (aplikovaná fyzika s možností optické specializace).

Významnou součástí VUT v Brně je Středoevropský technologický institut (CEITEC VUT), jehož prostřednictvím je VUT začleněno do centra excelentního výzkumu CEITEC tvořeného čtyřmi brněnskými univerzitami a dvěma ústavy akademie věd. CEITEC VUT sdružuje 16 špičkových výzkumných skupin.

Špičkový optický a související výzkum na VUT v Brně probíhá zejména v těchto třech výzkumných skupinách na CEITEC:

  • Experimentální biofotonika
    Výzkum a vývoj pokročilé světelné mikroskopie (zejména holografické nekoherentní kvantitativní fázové zobrazování a jeho aplikace v buněčné biologii, výzkumu rakoviny a pro sledování fázových účinků metapovrchů.

Kontakt:
CEITEC VUT

Ředitel: Radimír Vrba
Zástupce ředitele pro vědu a výzkum: Radim Chmelík