Ve dnech 9. a 10. listopadu 2023 se brněnská hvězdárna stala centrem nanosvěta. Český optický klastr zde organizoval již 3. ročník mezinárodního workshopu Correlative Materials Characterization (CMC ), který představil nové korelativní techniky pro analýzu a zobrazování různých typů materiálů.

Program byl rozčleněn do čtyř oblastí:

  1. korelativní analýzu povrchů
  2. korelativní tomografii a kryoelektronovou mikroskopii
  3. korelativní in-situ analýzu a (4) korelativní multimodální a vícestupňovou analýzu.

Vystoupili zde největší odborníci v oboru, jako například žák držitele Nobelovy ceny profesor Franz Giessibl nebo mezinárodně uznávaný virolog a ředitel Středoevropského technologického institutu CEITEC Pavel Plevka. V úvodu byla představena také nově vzniklá mikroskopická platforma, která sdružuje komunitu brněnských firem působících v mikroskopii.

Foyer hvězdárny patřilo byznysu a mladým vědeckým nadějím. Své práce zde prezentovali PhD studenti a účastníci Evropské školy mladých materiálových vědců, která byla k CMC workshopu přidružena. Novinky i přístroje z oblasti optiky byly k vidění u stánků zúčastněných firem. Bohatý program doplnily exkurze do centra CEITEC a k výrobcům elektronových mikroskopů v Brně.

Těší mě, že CMC workshop nabývá na významu a dostává se do povědomí odborníků v České republice i v zahraničí. Bohatá účast svědčí o aktuálnosti tématu. Vývoj zařízení, která umožní kombinovat různé mikroskopické metody pro co nejpřesnější analýzu materiálu, je podle mého názoru budoucností materiálového výzkumu.“ doplnil Petr Přikryl, manažer Českého optického klastru a hlavní organizátor akce.

CMC 2023 podpořilo statutární město Brno, Jihomoravský kraj, Tescan Group, Thermo Fisher Scientific, Bruker – Měřící technika Morava, Delong Instruments, deepXscan, NenoVision, Telight a Zeiss.