Odborný workshop, který proběhl v kongresovém centrum Krajského úřadu Olomouckého kraje 23. 5. 2019 k tématu výběrového řízení na dodání nových bojových vozidel pěchoty (BVP), se setkal s velkým ohlasem mezi odbornou veřejností a zástupci médií. Akce proběhla pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a byla zaměřena především na roli moderních optických systémů v bojových vozidlech a na možnost zapojení českých firem do subdodávek těchto high-tech zařízení. Zástupci Meopty, Pramacom-HT, Ray Service, Cisco a Univerzity obrany představili zúčastněným představitelům Ministerstva obrany, Armády ČR a dalším účastníkům nejnovější trendy ve vojenské optice a připravenost českého optického průmyslu splnit požadavky uživatelů BVP.

V rámci odborné akce jsme seznámili především odborníky z řad české armády s nejmodernějšími optickými technologiemi, jejich síťovou konektivitou i způsobem jejich použití a nasazení. Jde zejména o kamery s vysokým rozlišením, nízkoúrovňové i infračervené kamery a lasery. Tyto pokročilé technologie jsou vhodné do systémů bojových vozidel pěchoty na pracovištích velitele, střelce a řidiče,“ upřesnil Jiří Nuc, předseda Českého optického klastru.

V rámci workshopu odborníci upozornili také na bezpečnostní přínosy při použití moderních optoelektronických systémů. „Příkladem je možnost velmi přesné střelby až do vzdálenosti 4000 metrů nejen ve dne, ale i v noci. Armády mimo státy NATO přitom této úrovně běžně nedosahují, jejich hodnoty jsou přibližně poloviční,“ konstatuje Ivo Zbořil z firmy Meopta-optika, který na akci představil zkušenosti výrobce optiky pro bojová vozidla.

Kompletní program workshopu

Přivítání náměstkem hejtmana Olomouckého kraje: Pavel Šoltys; Olomoucký kraj
Úvodní slovo – rozvoj aktivit Českého optického klastru (COC): Jiří Nuc; Český optický klastr
Uvedení projektu nového BVP: Ivo Zbořil; Meopta – optika
Senzorika a digitalizace bojového vozidla: Vladimír Chlup; Pramacom HT
NATO generic vehicle architecture (Stanag 4754): Pavel Trubačík; Ray Service
Optika pro bojová vozidla – zkušenosti výrobce: Ivo Zbořil; Meopta – optika
Pojednání o optomechanických a optoelektronických systémech BVP: Teodor Baláž; Univerzita obrany
Systémové a síťové architektury pro integraci C4ISTAR řešení do taktických mobilních platforem: Michal Remper; Cisco Systems

Workshop měl i poměrně solidní mediální dopad. Podívejte se na rozhovor předsedy Výkonné rady dr. Jiřího Nuce v Televize Přerov, na reportáž Optika z Přerova pro armádu na ČT1 nebo na článek v Technickém týdeníku.

Zde najdete kompletní tiskovou zprávu.

Jiří Herinek
Author: Jiří Herinek