Dne 16. dubna 2024 proběhlo třetí setkání členů Českého optického klastru s názvem „MEZI SEBOU“.

 Cílem konceptu „Mezi sebou“ je usnadnit členům klastru vzájemnou spolupráci, jak obchodní, tak výzkumně-vývojovou.  Českému optickému klastru roste počet členů, je nás již 39. V tomto počtu není jednoduché mít přehled o všech členech a potenciál pro vzájemnou spolupráci tak zůstane nevyužitý. „Mezi sebou“ se snaží tuto situaci zlepšit.  

 Pět vybraných členů dostalo příležitost prezentovat svou unikátní nabídku produktů a služeb a hlavní oblasti pro obchodní spolupráci a témata výzkumné a vývojové spolupráce. V krátkých desetiminutových prezentacích se představili členové: EVPÚ Defence a.s., The Extreme Light Infrastructure ERIC, LISS, akciová společnost, Magna Lighting Czech, s.r.o. a IQS nano s.r.o. 

 Martin Vala představil EVPÚ Defence a.s., která se zabývá výrobou, servisem a modifikacemi termovizních, denních optických přístrojů pro civilní a vojenské použití. Členům Českého optického klastru mohou nabídnout využití svých laboratoří a možnost měření s vysokou přesností. Také by rádi navázali spolupráci v rámci vývoje elektrooptických zařízení. 

 

 Aleš Hála představil přední světové výzkumné pracoviště The Extreme Light Infrastructure ERIC (ELI Beamlines) zaměřené na výzkum vysoce intenzivních laserů s krátkými pulsy. Zaměřují se na konstrukci laserů jako takových, produkci rentgenového záření, urychlování částic. Členů COC nabízí  ELI Beamlines společné výzkumné projekty, testování, školení pro výzkumníky a techniky. Již nyní spolupracuje například s členy Crytur a Rigaku. 

 

 LISS, a.s. se zabývá povlakováním nástrojů a precizních komponentů. Jsou součástí švýcarské skupiny Blösch. Pan Martin Matula uvedl, že poskytují služby i pro hodinářský průmysl, kdy nanáší povrchové úpravy na ciferníky luxusních švýcarských hodinek. Dále nabízí povlaky pro komunikace, optiku a zdravotnictví. Jsou specialisté na povlaky s vysokými nároky, zejména pro menší výrobky (od několika mm do centimetry).  Účastnící setkání, VŠB-TU a Hilase, hned po skončení prezentace projevili zájem o spolupráci. 

 

Nadnárodní společnost Magna vyrábí podcelky pro automobilový průmysl, od plechů, přes dveře, střešní systémy, dveřní zámky, elektrická zrcátka, sedadla, včetně vnitřního a vnějšího osvětlení. Prezentující Jan Popelek byl z Magna Lighting Czech s.r.o., která je v rámci divize Magna Mechatronics, Mirrors & Lighting  tzv. „Center of Excellence“ pro vývoj automobilových světlometů. Členům COC nabízí měřící kapacitu v optické zkušebně s goniometrem s tunelem 34 metrů, umožňující rychlé měření světlometů a svítilen podle ECE i SAE norem. V další laboratoři je zobrazovací fotometr s 10m stěnou. Dalšími dostupnými přístroji je 1m integrační koule a dva optické 3D scannery. 
 

Posledním prezentujícím byl Milan Matějka ze společnosti IQS nano s.r.o., která podala přihlášku do Českého optického klastru. Společnost se zabývá vývojem a výrobou produktů v oblasti bezpečnostní syntetické holografie, optiky, jemné mechaniky, biomedicíny a technologií precizní aditivní výroby. Hlavním produktem je výroba zařízení pro precizní 3D tisk. Dále pak výroba masterů/předloh pomocí litografických technik, služby zakázkového 3D tisku pomocí technologie IQnano3D a související služby VaV. Členům Českého optického klastru nabízí služby 3D tisku, masteringu, vyhodnocování struktur, technologie pro využití bioaplikací. Využití UV litografu. Nabízí 3D tiskovou technologii s možností zákaznické customizace. Pro VaV instituce a univerzity možnost vyzkoušet si jejich technologii. 

 

Prezentace ze setkání Mezi sebou naleznete zde:

Mezi sebou 3 – Magna Lighting Czech

Mezi sebou 3 – LISS

Mezi sebou 3 – IQS nano

Mezi sebou 3 – EVPÚ Defence

Mezi sebou 3 – ERIC